V roce 1992 přijal summit OSN v brazilském Riu de Janeiru dokument zvaný Agenda 21. Jedná se o celosvětový globální strategický plán, jehož cílem bylo důsledně čelit výzvám tehdy teprve nadcházejícího 21. století - odtud název Agenda 21. Jednou z nejzásadnějších a také nejdiskutovanějších kapitol tohoto dokumentu se stala Kapitola 28 - “Iniciativy místních úřadů na podporu Agendy 21” - odtud název místní Agenda 21.
Kapitola 28 říká přesně toto:
„Velké množství problémů a řešení obsažených v Agendě 21 má své kořeny na úrovni místních aktivit; participace a spolupráce místních úřadů bude proto faktorem určujícím úspěšnost realizace jejich cílů. Místní úřady vytvářejí, řídí a udržují ekonomickou, sociální a environmentální infrastrukturu, dohlížejí na plánování, formují místní politiku životního prostředí a předpisy a pomáhají při implementaci národní a subnárodní environmentální politiky. Protože jsou úrovní správy nejbližší lidem, sehrávají důležitou roli ve výchově, mobilizaci i při reakci na podněty veřejnosti a napomáhají tak dosažení udržitelného rozvoje.“
Místní Agenda 21 (dále jen MA21) se snaží o kvalitní veřejnou správu známou také pod odborným pojmem „good governance“ („řádná správa věcí veřejných“ či „dobré vládnutí“). Kvalitní správa věcí veřejných by měla být otevřená, transparentní, efektivní, odpovědná veřejnosti a umožňující účast veřejnosti na rozhodování a plánování života v obci. Jedině taková veřejná správa může vést k dlouhodobě udržitelnému rozvoji obce či regionu. Nezbytnou součástí fungující MA21 bezesporu jsou:
- kvalitní strategické plánování a řízení včetně systému financování;
- průběžná a aktivní komunikace s veřejností - budování partnerství;
- systémové a měřitelné směřování k udržitelnému rozvoji.
Místní Agenda 21 (MA21) je programem konkrétních obcí, měst, regionů, který zavádí principy trvale udržitelného rozvoje do praxe při zohledňování místních problémů. Je tvořen za účasti a ve spolupráci s občany a organizacemi a jeho cílem je zajištění dlouhodobě vysoké kvality života a životního prostředí na daném místě.
MA 21 je časově náročný proces, který prostřednictvím zkvalitňování správy věcí veřejných, strategického plánování (řízení), zapojováním veřejnosti a využíváním všech dosažených poznatků o udržitelném rozvoji zvyšuje kvalitu života ve všech jeho směrech a vede k zodpovědnosti občanů za jejich životy i životy ostatních.
Mnohé z aktivit a programů směřujících ke zlepšení kvality života a životního prostředí ve městech/obcích/regionech by se daly nazvat MA21. Jednotlivé činnosti musí být ovšem součástí dlouhodobé, jasně stanovené a veřejností přijaté strategie udržitelného rozvoje. MA21 může iniciovat kdokoliv (místní správa, neziskové organizace, škola, i jednotlivci). Iniciační skupina by měla zapojit co největší množství obyvatel ke tvorbě akčního plánu, který musí být následně zaštítěn politicky.
Kontakty
Politik a koordinátor MA21 obce Závada: Ing. Andrea Lorková, obec@zavada.cz
- Deklarace k podpoře udržitelného rozvoje
- Výpis z usnesení zastupitelstva - pověření politika MA21
- Výpis z usnesení zastupitelstva - komise pro MA21
- Výpis z usnesení zastupitelstva - Schválení hodnotící zprávy 2018 a Plánu zlepšování 2019 v rámci MA21
Komise pro místní agendu 21 pracuje ve složení:
- Zuzana Cigánová - zastupuje veřejný sektor
- Blanka Klouzalová - zastupuje neziskový sektor
- Lucie Nawrathová - zastupuje veřejný sektor
- Ing.Ondřej Lasák - zastupuje neziskový sektor
- Robin Vitásek - zastupuje podnikatelský sektor
25.11.2019 - Plánování s veřejností
20.4.2020 - Projednání a schválení pravidelné roční zprávy o MA21 a akčního plánu zlepšování MA21 zastupitelstvem obce